Lední hokej v Asii

0 Comments

(doba čtení 4 minuty)

Ať už každoroční MS v hokeji sledujete aktivně, nebo jeho dění kolem sebe necháváte proplouvat, možná jste si všimli, že většina účastnických států na turnaji nesoucím název „mistrovství světa v hokeji“ je z Evropy. Monopol zemí starého kontinentu narušují dva zaoceánské státy, a to dokonce do té míry, že si poměrně často jednu, občas i dvě ze tří medailí odvezou k sobě domů. Z asijského směru pak dorazí většinou jenom výprava z Kazachstánu. V posledních letech se jim podařilo stabilizovat, již po páté za sebou budou hrát v elitní skupině, což je jejich dosavadní rekord, a z posledních turnajů ani nepůsobí dojmem týmu, který by měl co nevidět sestoupit.

A co trojlístek našich oblíbenců? Japonsko, Jižní Korea a Taiwan. Pojďme se na něj podívat.

JAPONSKO

Datováno dle účasti na mistrovství světa v hokeji má za sebou největší historii Japonsko. Turnaj vznikl v roce 1920, Japonsko je pravidelným účastníkem od roku 1930 a zároveň v roce 1930 zažilo svůj největší triumf – 6. místo. Od té doby je to poněkud slabší, pořád však hraje v Divizi I A, což znamená, že každý rok můžou postoupit zpátky mezi elitu soupeřící o titul.

Česká republika nastoupila proti Japonsku 4x, v roce 1998, 1999, 2000 a 2002. Všechny zápasy skončily naším vítězstvím, ale rozdíl mezi skóre z roku 1999 (12:2) oproti 5:3 z roku 2002 značil, že jsou Japonci na dobré cestě. V roce 2004 z elitní skupiny vypadli.

Zápasy proti nim mám osobně spojené s karmínovým kruhem na bílém poli. Při střele na jejich brankáře můžou hráči podvědomě mířit doprostřed kruhu, aby zasáhli „cíl“, místo aby mířili do odkryté branky. Asi jako když autem vyjedete ze silnice a trefíte jediný strom široko daleko. Mozek tak funguje, někde je na to i výzkum. Japonci však měli dostatek výsledků prokazujících, že hokej je výjimka a od roku 2022 nastupují v dresech bez terčů. Ani ty zatím nefungují, v dresech to asi nebude.

Ať už se Japonci v budoucnu mezi elitní týmy vrátí či nikoli, v souvislosti s hokejem je budou mít Češi vždy spojené s Naganem. Ještě že to město postavili. A někdo si možná vzpomene na jejich úsměvný vlastní gól, i střelec měl chvíli radost. Zápas Japonska proti Dánsku v roce 2004 za stavu 3:3.

JIŽNÍ KOREA

Jihokorejci do rozjetého vlaku „MS v hokeji“ naskočili až v roce 1979, ale vzhledem ke Korejské válce (skončila 27. července 1953) dává smysl, že napřed museli vyřešit existenční problémy a následně stabilizovat. Stabilně hrají i lední hokej. Za uplynulé dekády se pohybují mezi 20. – 30. pozici na světě (s občasnými výkyvy). Nejúspěšnější pro ně byl rok 2018, když se napřed zúčastnili olympiády v Jižní Koreji v Pchjongčchangu (pořadatelský stát, že…), kde skončili poslední, a ve stejném roce stihli ještě i MS v Dánsku, kde opět skončili poslední a sestoupili do Divize I A.

Letos obsadili poslední příčku i ve skupině Divize I A a můžeme tak říct, že Jižní Korea v hokeji stabilně sestupuje. Na relativně úspěšném roku 2018 mělo lví podíl pět naturalizovaných Kanaďanů, tým Jižní Koreji vytáhli až do elitních skupin, ale víc nezvládli. I díky nim si však hokej proti Jižní Koreji zahrála také Česká republika a proti všem předpokladům to bylo celkem drama s těsným výsledkem 2:1 pro Čechy.

TAIWAN

Zastávka v Taiwanu bude nejkratší. Hokej hrají, což o to, ale není jich moc. V celé zemi je registrováno necelých 1000 hokejistů (z toho ještě cca 100 jsou senioři, pro srovnání, v ČR je registrováno kolem 100 000 hokejistů) a lavírují na hraně mezi „Divizí II B“ a „Divizí III A. Tento článek nemá za cíl popisovat, jak funguje dělení na divize mezi členskými státy Mezinárodní federace ledního hokeje, ale když napíšu, že po „Divizi III A“ následuje už jenom Divize III B, Divize IV a neaktivní státy… Ano, s Taiwanem si Česká republika lední hokej hned tak nezahraje.

Je však přirozené, že různé státy dominují různých oblastech sportu. V Evropě patří lední hokej historicky pomalu k významným národním zájmům, některé zápasy měly i politický přesah. V Asii je to spíše záležitost nadšenců, ale i ti občas překvapí a zahrají si proti nejlepším.

A v roce 2024 je nejlepší Česká republika (konečně můžeme vzpomínat i na něco jiného než Nagano a zlatý hattrick). Poslední video tak nemůže být žádné jiné než „to“ vítězné.

-mj-

Categories:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *