(doba čtení 4 minuty)
N’drangheta, Triada, Bratva, Yakuza… jsou jenom některé z mafií operujících ve světě. Zde vyjmenované pocházejí z Itálie, Číny, Ruska a Japonska. Ilegální činnost je jejich denním chlebem, byť jsou zaštiťované na oko řádnými aktivitami v roli kouřových clon. Lze očekávat, že všechny tyto, i jim podobné, organizace budou postaveny mimo zákon, ale nezačal bych článek takto, kdybych teď nemohl napsat, že Yakuza má výjimku.
Yakuza je v Japonsku zcela legální organizace. Legální zločinecká organizace. Zvláštnost, která po zamyšlení dává smysl. Z podstaty věci nebude Yakuza řešit, zda legální je či nikoli. Existovala, existuje a existovat bude, stejně jako její sestry mafie mimo japonské ostrovy. Umožnit členům veřejně se k Yakuze hlásit, mít označené kancelářské prostory, rozdávat navštívenky…, usnadňuje vládě monitoring. Přátelé mějte blízko, nepřátele ještě blíž. Kriminalizace členství v Yakuze by vedla k přeskupení jejich pozic a stažení do většího bezpečí, toť vše. Mafie nepřestane existovat jenom proto, že ji zakážete. 🙂 Jejich omezení by zároveň znamenalo oslabení, byť spíše selektivně lokálního charakteru. Hrozba zaplnění vzniklého vakua po Yakuze čínskou Triadou nebo ruskou Bratvou je však natolik reálná, že si Japonci radši nechají „své“ gangstery. Jednoduchá volba mezi poznaným a neznámým zlem. Menší zlo, chcete-li.
Ideálně nechcete žádné zlo, což si japonská vláda uvědomuje. Yakuzu drží v šachu postupným utahováním šroubů v podobě přísnějších zákonů a nekompromisním vymáháním jejich dodržování. Reakce Yakuzy? Yamaguchi-gumi (jeden ze tří zakládajících syndikátů Yakuzy) má pro nově příchozí nachystaný písemný test. Téma? Trestní právo v Japonsku. Co je postižitelné a jak, co nikoli, kde jste ještě na hraně černé zóny, a kdy už hovoříme o porušení právních norem? Celá zkouška má čítat 12 stran. Chodit za školu a snít o zločinecké kariéře bez nutnosti studovat právě vzalo za své.
Pro mladší generaci v Japonsku Yakuza obecně není tak atraktivní jako v předchozích dekádách. Vrcholu dosáhla v období po 2. světové válce, když v 70. letech 20. století atakovala hranici 200 000 členů. Dnešní odhady hovoří o nižších desítkách tisíc, z toho více než 50% zastupují lidé starší padesáti let. Příčinou je kombinace mnoha různých vlivů, jeden z nejzásadnějších je netypicky společenský vývoj, změna životního stylu, priorit… Japonsko po druhé světové válce a Japonsko dnes jsou v lecčems odlišné.
Tím nepředpovídám zánik Yakuzy, jejich vznik (nepřímo) datujeme do 17. století. Během více než 400 let zažili vzestupy i pády, aktuální vyhlídky jsou však pesimistické.
I na to má Yakuza odpověď. Reakcí na přísnější zákony je větší důraz na právní vzdělání a mladou krev přiláká vydávání vlastního časopisu. V roce 2013 spatřil světlo světa „Yamaguchi-gumi Shinpo“ plný zajímavých příběhů ze života členů Yakuzy, takové historky z podsvětí. Představa, že si někdo přečte cool příběh o mafiánech, pak zavře časák a jde narukovat není úplně zcestná, ale nějak se nesetkala s ohlasem. Počet členů i nadále klesá.
Někoho může odrazovat tetování. Nezřídka zakryjete historickými vyobrazeními draků či samurajů většinu svého těla. Navíc jediná „správná“ metoda tetování je „irezumi“, prý velmi bolestivá a zároveň nákladná. Obojí podtrhuje žádané vlastnosti členů Yakuzy – oddanost klanu a úspěch ve svém počínání, rozumějte objem vašeho bohatství.
A protože o peníze jde až v první řadě, jsou středobodem zájmu Yakuzy od doby jejího vzniku a částečně s nimi souvisí i samotný název mafie. V období Edo (nebo též Tokugawa, 1603-1868) působily v japonském podsvětí dvě větší skupiny, tekiya (specializace na prodej nedovoleného/kradeného zboží) a bakuto (hazardní hry, ve své době postavené mimo zákon). V průběhu staletí došlo k fúzi a rozšíření oblasti kriminálních zájmů v dnešní Yakuzu, přičemž bakuto stále používají pro označení části Yakuzy zaměřující se právě na hazard.
Konečně, hazardní hra stojí i za samotným pojmenováním Yakuza. Znáte Black Jack? V Japonsku mají Oicho-Kabu (odvozena z portugalské Oito-Cabo) s velmi podobnými pravidly. Dobíráte karty a snažíte se dosáhnout 9 bodů (počítá se druhá číslice, 11 = 1, 12 = 2 atd.). Držíte-li v ruce karty 8 a 9, máte v součtu 17 (7 bodů), čili třetí nejsilnější kombinaci. Jste hamižní, řeknete si o další kartu, přijde vám trojka -> 8+9+3 = 20, a protože se počítá druhá číslovka, máte najednou místo 7 bodů 0, tedy pro změnu nejhorší možnou kombinaci.
Přepište kombinaci čísel 8, 9, 3 do japonštiny a získáte Ya-Ku-Za [ya-kyu-san]. Japonské slovo pro gangstera a jméno celosvětově známé mafie. 🙂
-mj-