(doba čtení 5 minut)
Přípravě k cestě do Nepálu jsme věnovali s přestávkami několik měsíců. Oproti Japonsku/Jižní Koreji/Taiwanu vstupují do hry specifika podrobně rozebraná níže. Někoho můžou odradit, ale na konci dne je to jenom seznam položek k odškrtnutí před další cestou do zahraničí. Kde začít?
S největším předstihem se vyplatí řešit očkování. Lze ho úplně přeskočit, ale finanční/časová úspora za to nestojí (navíc některé vakcíny působí doživotně).
– žloutenka typu A (Avaxim, dvě dávky s odstupem jednoho roku) – po druhé dávce účinkuje doživotně
– vzteklina (Verorab, tři dávky s odstupem jeden a čtyři týdny)
– břišní tyfus (Typhin Vi, jedna dávka)
Mluvili jsme postupně se třemi doktory z ústavu cestovní medicíny, očkování výše vyplynula z doporučení vzhledem k cílové destinaci. V případě cesty blíže k hranicím s Indií (jih Nepálu, např. pro zájemce o návštěvu národního parku či safari) lze přidat ještě:
– žlutá zimnice (Stamaril, jedna dávka) – účinkuje doživotně
V září 2024 vypukla v Nepálu epidemie horečky dengue, přenáší ji komáři a od konce roku 2023 existuje očkování i proti ní (což jsme sice zjistili pozdě, ale pokud bychom cestu do Nepálu plánovali od začátku, tohle očkování bychom na seznam zařadili také).
– horečka dengue (Qdenga, dvě dávky s odstupem tří měsíců)
Komáři v Nepálu přenáší rovněž japonskou encefalitidu:
– japonská encefalitida (Ixiaro, dvě dávky v rozestupu čtyř týdnů)
Ideálně chcete komářímu kousnutí předejít, pak je vám jedno, co za „jed“ mají v sobě. Očividná obrana je dlouhý rukáv/noháv, volnější oblečení a repelent proti „jejich“ komárům (seženete např. v lékárně).
Bez ohledu na zvolené očkování či jejich kombinaci obecně platí, že vakcína potřebuje cca 14 dní, aby začala správně fungovat a některé nelze aplikovat ve stejný den. Připočtěte rozestupy mezi dávkami, vícero návštěv a program na několik měsíců máte zajištěný. Za odměnu sbíráte razítka do mezinárodního očkovacího průkazu:
A přehledně svá očkování uvidíte i v „očkovací průkazce“ aplikace EZKarta. Pokud jste měli v mobilu nainstalovanou „Tečku“, tak už nemáte, „EZKarta“ je upgrade. Jedna vlaštovka jaro nedělá, ale digitalizace má smysl, jenom se musí udělat pořádně. EZkarta funguje:
Dávka může stát i přes 4000,- Kč, část peněz tak vytáhněte zpátky přes pojišťovnu (snad každá nabízí příspěvky na očkování NEhrazené z veřejného zdravotního pojištění).
Budou se hodit, protože žloutenku typu A, vzteklinu, břišní tyfus, žlutou zimnici, horečku dengue a japonskou encefalitidu doplním ještě o malárii. Dobrá zpráva je, že proti ní se očkovat nemusíte. Důvod je prozaický, není čím.
Očkování proti malárii dosud neexistuje, čísla však hrají pro vás. Na malárii sice ročně zemře kolem 500 000 lidí, to je ale pouze 0,00625% z 8 miliard (+- celkový počet obyvatel na planetě). Šanci přes 99%, že si vás Smrť nevšimne, zvýšíte rozšířením své lékárničky o antimalarika:
Krabička (na osobu) stojí asi tisícovku a dle instrukcí začínáte tabletky brát (jednu denně s jídlem) den/dva před vámi očekávaným příjezdem do oblasti s výskytem malárie. Nezkoušeli jsme, ale prý je to pro tělo zátěž, lze pociťovat únavu, oslabení… Pro srovnání, malárie probíhá takto:
„Hlavním příznakem je malarický záchvat, projevující se zimnicí, třesavkou, dále dochází k rychlému vzestupu teploty k 40 °C, následuje velmi vydatné pocení s poklesem teploty. Dalšími projevy malárie jsou anémie, bolest hlavy, světloplachost, svalové bolesti, nevolnost, zvracení.“*
Jste v lékárně, kupujete Malarone, repelent proti komárům, ušetřete si druhou cestu a přiberte i kapky Sanosil. Jestli vám něco říká faraonova kletba z Egypta, tak v Nepálu faraona nezažili, ale kletba nad nimi visí taky. Voda představuje riziko do té míry, že se ani nedoporučuje čistit si s ní zuby. Sanosil slouží právě k dezinfekci pitné vody.
20 kapek na jeden litr, 30 minut čekání u odběru vody z vodovodu, 240 minut pokud jste ji brali z vodního toku/ze studny. Druhá varianta je úplně ideální v případě, kdy umíráte žízní a nastavíte si časovač na čtyři hodiny…
Případně mějte po ruce živočišné uhlí, možná radši těžší váhu v podobě Ercefurylu:
Asi chápete mé asociace při vytváření názvu tohoto článku…
…teď už se však přesuneme mimo zdravotnictví a vezmu to v bodech:
– imigrační kontrolu zrychlíte/zjednodušíte, budete-li mít připravených 50$ v hotovosti na osobu, dokladové foto, vytištěnou kopii cestovního pasu a ideálně i předvyplněný on-line formulář z https://nepaliport.immigration.gov.np/ -> „Entry Visa“
– dokladové foto po vás můžou chtít i prodejci nepálských fyzických SIM karet (zkoušeli jsme zařídit virtuální SIMky u dvou nejmenovaných tuzemských operátorů a přes Revolut, leč bezúspěšně, Nepál není dostatečně „in“)
– milovníci konspiračních teorií nechť propojí absenci nabídky virtuálních SIM karet v Evropě s absencí přímé letecké linky do Kathmandu (vždy je třeba aspoň jeden přestup)
– Nepálské rupie směníte za $ i €, ale do osobně do Asie bereme vždy $
– zásuvky mají trojího typu, C, D a M; C je „naše“ (viz „Zásuvky a jejich typy„), na D/M můžete pro jistotu zakoupit adaptér
– pokud vodu chcete dezinfikovat/převařovat, tak maso chcete smažit, kompletní poučka zní „uvař, usmaž, oloupej, nebo na to zapomeň“ (nemá se to rýmovat, má se to dobře pamatovat)
– Uber v Nepálu nefunguje, ale Bolt zůstává a nabídku dále rozšiřuje Pathao, InDrive a Tootle
– oproti Japonsku, Jižní Koreji a Taiwanu očekávejte o něco vyšší úroveň angličtiny, „možná“ dokonce A2 (podle evropského referenčního rámce)
Lidová moudra praví „kdo je připraven, není překvapen“, nebo též „štěstí přeje přiraveným“. Protože jsme to s Andy pojali poctivě, není nic, co by se mohlo pokazit. Zbývá už jenom nastoupit do letadla ve Vídni směr Kathmandu (s přestupem v Dilí) a odletět. Or is it…?
Těsně před nástupem do letadla nás zavolali na ještě jednu kontrolu pasu, vzali kalkulačku a začali počítat. Některé státy při vstupní hraniční kontrole požadují, aby cestovní doklad platil ještě 6 měsíců po příletu do země. Můj pas tento limit nesplnil o 24 hodin a nepálský úředník přes telefon rozhodl, že nám výjimku neudělí. Do Nepálu vás nepustíme, ani sem neleťte.
Víte co? FUCK YOU!
OSLÍKUV SPECIÁL:
– v pátek jsem objednal nový pas, přes víkend jsme upravili program, v pondělí jsem si pas vyzvednul a odletěli jsme do Jižní Koreji
– v Nepálu později vypukla kromě epidemie horečky dengue i epidemie japonské encefalitidy, ke konci září Nepál zasáhly nejsilnější povodně za posledních 50 let
– „You know, what makes you feel good about losing? WINNING!“ 🙂
-mj-
*https://khsstc.cz/malarie/