Knihy o Severní Koreji

0 Comments

(doba čtení 3 minuty)

Severní Korea je země přitažlivá a odpudivá zároveň. Málokdo se touží dostat dovnitř jako turista, naopak mnohem více tamních lidí se touží dostat ven. Víme, co je to za zemi, kdo tam vládne, jak se tam lidé mají a nechceme s ní fyzicky mít nic do činění. Jsme ale zvědaví a toužíme po informacích o nejuzavřenější zemi světa, po pravdě skryté za propagandou, po svědeckých výpovědích uprchlíků.

Atraktivní téma severokorejského režimu bylo zpracováno v mnoha filmech, seriálech, dokumentech a samozřejmě také knihách a časopisech. Dnešní článek přináší několik tipů na zajímavé knihy o Severní Koreji, které vyšly v českém vydání a které zároveň nabízí široký záběr témat, ne „jen“ ty klasické svědecké výpovědi uprchlíků.

PCHJONGJANGSKÁ AKVÁRIA

Těmi svědeckými výpověďmi nicméně začneme. Tato kniha je výjimečná, byla totiž první svého druhu – první literárně zpracované osobní svědecké vyprávění o životě v Severní Koreji, které odstartovalo lavinu podobně psaných textů, začalo právě zde. Drobná knížečka líčí naivní návrat rodiny z japonské emigrace, problematické vztahy mezi repatrianty a místními obyvateli a velká část je poté věnována uvěznění celé rodiny v Jodoku, jednom z nejhorších severokorejských koncentračních táborů.

TADY JE RÁJ

Zajímavý náhled na kruté osudy lidí žijících v Severní Koreji na úplném okraji společnosti nabízí kniha, jejíž autor vzpomíná na své dětství. Prostřednictvím jeho vyprávění se dozvíme více o severokorejském školství, přísné disciplíně a tvrdých trestech pro děti, o životě malých bezprizorních dětí („kotjebi“) na ulici, jejich každodenním boji o přežití a také o kanibalismu v dobách nejhoršího hladomoru.

Pokud toužíte po dalších knihách svědeckých výpovědí, můžete zkusit např. S každou padající hvězdou, Abych přežila, Útěk z Tábora 14, Můj život v Severní Koreji, Komunistou z donucení, Hvězdy mezi Sluncem a Měsícem nebo Není co závidět: Obyčejné životy v Severní Koreji.

MEZI DVĚMA KIMY

Nina Špitálníková je v ČR nejpopulárnější současnou koreanistkou a odbornicí na KLDR, které se, patrně jako jedné z hrstky lidí na celém světě, podařilo dostat do Severní Koreje dvakrát (!) na studijní pobyt – poprvé během vlády Kim Čong-Ila, podruhé během vlády jeho syna Kim Čong-Una. Ze svých unikátních zážitků poté čerpala pro knihu Mezi dvěma Kimy.

DOKONALÝ SOUDRUH KIM ČONG-UN

Autorka knihy, americká novinářka, přináší fakta a zajímavosti o současném, a mnohými chybně podceňovaném, buclatém vládci Severní Koreje, podložené výpověďmi lidí z různých koutů světa a různých společenských vrstev. V úvodních kapitolách je stručně shrnuta historie a vývoj existence Severní Koreje, vize „tatínka“ a „dědečka“ a rodokmen Kimů. Poté je celá pozornost zaměřena na „slunce národa a neustále vítězícího geniálního velitele“ a/nebo „malého rakeťáka a totálního šílence“.

KIM ČONG-IL UVÁDÍ

…aneb jak syn Milovaného vůdce Kim Ir-Sena unesl slavného jihokorejského režiséra a jeho bývalou ženu herečku, aby mu pomohli vybudovat severokorejskou kinematografii světového formátu. Snadno se lze dovtípit, jak úspěšný celý projekt byl, kniha nicméně přináší bohaté informace o vzniku a rozvoji filmového průmyslu v obou Korejích, taktéž v souvislosti s kinematografií světovou.

BONUS: SEBRANÉ SPISY (autor KIM IR-SEN)

Tuto raritu vydali tiskem přímo v Severní Koreji, v Pchjongjangu v roce 1972 na počest 60. narozenin Kim Ir-Sena. Obsahuje projevy údajně sepsané samotným vůdcem, tematicky spjaté s budováním nové Koreje:

politický program, úkoly a pokroky Strany práce, pokyny pro lidové pracující masy, ideová výchova mládeže, napření sil pro vítězství ve válce, likvidace byrokratismu a další taková nesmírně zajímavá témata…

Je to neuvěřitelně čtivé…

…nebo také neuvěřitelně nečitelné…

…záleží, s jakým záměrem tu knihu vůbec vyhledáte.

-endy-

Categories:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *