pláž Haeundae

0 Comments

DEN 9.

(doba čtení 4 minuty)

O chrámu Haedong Yonggungsa Korejci tvrdí, že je:

Tak jsme ho jeli zkontrolovat, abychom takto smělé tvrzení prověřili.

S dovolením bych podotkla, že mi nepřipadal nejkrásnější, ale rozhodně je výjimečný. Zatímco většina chrámů v Jižní Koreji běžně stojí v horách či na úpatí kopců, tento je postaven přímo na březích moře.

V chrámovém komplexu naleznete pozlacené sedící Buddhy, pozlacené ležící Buddhy, pozlacená prasátka, mini Buddhy, sochy zvířat čínského horoskopu. Co tam ovšem nemají a Marka iritovalo ze všeho nejvíce, je vstup do moře na koupání. Na to mám hned dva argumenty – Korejci versus plavání + mniši a jejich úplně jiné starosti. Tuším, že chrám nebyl postaven jako středisko volnočasových aktivit zaměřených na vodní sporty.

Chrám byl údajně založen ve 14. století za vlády dynastie Korjo mistrem Naongem, buddhistickým mnichem a královským poradcem. Buddhismus tehdy procházel obdobím úpadku; lidé trpěli hladem, suchem a na své bohy zanevřeli. Legenda praví, že Naonga uprostřed nejhlubšího spánku navštívil v říši snů mořský bůh a vyjevil mu poslání vybudovat chrám na úpatí hory Bongrae. Tento skutek a přičinlivé modlení navrátí lidem jejich dřívější blahobyt. Hned po probuzení Naong započal pouť, na jejímž konci našel správné místo u moře a nechal tam postavit Yonggungsu.

Příběh o snu proměněném ve skutečnost i dnes láká mnoho lidí ve víře, že se jim splní jejich přání. Obzvláště, pokud stačí pouze trefit střed jedné z misek pod mostem. Na vše dohlíží Guanyin, bohyně milosrdenství, jejíž socha se nachází výše na kopci a shlíží na chrám, jíž je zasvěcen, i na moře.

V areálu je možné najít Buddhy různých velikostí a zaměření. Buddhu akademických úspěchů, Buddhu garantujícího narození syna, Buddhu medicíny nebo třeba tlustého a usměvavého Buddhu štěstí.

Mají i zlatá prasátka pro štěstí!

Chrám je nadmíru populární mezi místními i turisty, neustále zde panuje živá atmosféra, celkově nejrušnějším měsícem však bývá duben, kdy kvetou sakury. Do období dubna (nebo května, záleží na lunárním kalendáři) spadá také narození Buddhy.

Člověku ze všeho toho objevování a obdivování samozřejmě vyhládne, naštěstí je poblíž chrámu nákupní ulička se suvenýry a pouličním jídlem. Na obrázku vidíte smažené chobotnice a sikhye, tradiční sladký (přeslazený) rýžový nápoj.

Z chrámu jsme vyrazili zpět autobusem na busanskou ikonickou pláž Haeundae.

Městská pláž s bílým pískem o délce asi 1,5km je častým místem konání trhů, slavností, koncertů, soutěží v modelování písečných staveb, festivalů světel, pozorování západů slunce… akorát na koupání je tady opět moc neužije a pokud, zřejmě by většina potřebovala:

Kolem Haeundae je doslova moře aktivit – můžete zajít do akvária, na blízké pouliční trhy nebo do jedné z mnoha specializovaných restaurací, povozit se nadzemkou v barevných minivláčcích, vidět svět shora z vyhlídky v mrakodrapu LCT The Sharp nebo třeba zamířit stezkou kolem pobřeží k majáku a APEC House.

APEC House (Asia-Pacific Economic Cooperation) hostoval v roce 2005 summit 21 zástupců členských zemí, ale aby to nevypadalo, že ho postavili pouze pro tento jediný účel, je krásná prosklená budova využívána k občasným konferencím či banketům a volně průchozí návštěvníkům za účelem prohlídky interiéru (v dáli vidíte Diamond Bridge a pláž Gwanghalli, kde jsme byli o den dříve).

No a čím lepším zakončit náročný vycházkový den než korejským barbecue…ano, dali jsme si ho znovu, because we can!

-endy-

OSLÍKUV SPECIÁL:

– chobotnice na obrázku jsme jenom vyfotili, v takové formě by je ani jeden z nás nesnědl

– cílem APEC seskupení je „zlepšit ekonomické a politické vztahy mezi členskými státy, tato ekonomická integrace má své sídlo v Singapuru a na světovém HDP se podílí cca 45%“

– většinou v Asii narážíme na příjemné lidi, ale samozřejmě to neplatí vždy, např. obsluha v restauraci s korejským barbecue byla obzvlášť nevrlá

-mj-

Categories:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *