Zvířátka na Taiwanu

0 Comments

(doba čtení 5 minut)

Jak je ten Taiwan malý, tak je rozmanitý. Velikostně oproti České republice asi poloviční stát se pyšní hornatou krajinou, lesy i džunglemi a vzhledem k tomu, že se jedná o ostrov, taktéž endemity, které nikde jinde na světě nenajdeme. Pojďme se podívat na desítku nejzajímavějších zvířat, která zde můžete potkat.

MEDVĚD UŠATÝ

Tento taiwanský endemit s charakteristických žlutým „V“ na náprsence patří k menším druhům medvědů, což ale neznamená, že je méně nebezpečný. Jeho výška 1.7m v postoji na zadních a váha kolem 100kg z něj dělá smrtícího nepřítele pro každého člověka, který by narušil jeho samotářský introvertní život nebo se nachomýtl do teritoria obývaného samicí s mláďaty. Medvědi se naštěstí lidem vyhýbají a není zaznamenán jediný nebezpečný útok z jejich strany. Naopak ze strany lidí je takových útoků více. Na ostrově už jich zbývá pouhých pár set vlivem ilegálního lovu (pro maso, kosti, žlučník, tlapky – využití v čínské medicíně) a zmenšování jejich přirozeného životního prostředí. Medvěd ušatý je jedním z taiwanských národních symbolů a jeho záchrana prioritou ochránců životního prostředí.

LEVHART OBLÁČKOVÝ TAIWANSKÝ

Nemůžete dokázat, že něco neexistuje! I přestože jste to už 30 let neviděli! A to je přesně ta záhada se speciálním poddruhem levharta (pardála) obláčkového na Taiwanu. Vyhynul? Nevyhynul? Je velmi těžké stopovat kočku, která má bezvadné maskování, žije v korunách stromů a po kmenech a větvích se umí pohybovat bezmála jako opice. V roce 2013 byl oficiálně zařazen mezi vyhynulé druhy, ale takových už bylo, co potom „vstaly z mrtvých“! Navíc neustále existují svědectví různých lidí, kteří tvrdí, že ho viděli…a víte, jak to je – naděje umírá poslední…a pak až levhart!

KRASKA TAIWANSKÁ

Pestře zbarvená kraska je skutečná kráska mezi svými stračími příbuznými. Tento národní taiwanský pták patří mezi málo dotčené druhy, což znamená, že se v přírodě vyskytuje hojně, a tudíž není důvod k obavám o jeho vyhynutí. Koexistuje s lidmi ve městech, žije také v přírodě a nejraději se živí hmyzem, drobnými živočichy a zajímavými lidskými odpadky.

NEFILA CHLUPONOHÁ

Tuto dlouhonohou krasavici můžete potkat na horách, v lesích a typicky také při vycházce do parku. Pravděpodobně vám zastoupí cestu umně vytvořenou pavučinou prakticky utkanou přímo uprostřed cesty ve výši očí průměrně rostlého člověka. Tito pavouci jsou vskutku obrovští a budí strach i nechuť, smrtelně nebezpeční však nejsou. Kousnutí, jejichž následkem může být nevolnost, motání hlavy či bolest svalů, jsou zaznamenána jen vzácně. Pro zachování mentálního zdraví však panuje doporučení mít oči na šťopkách.

LUSKOUN

Opancéřovaný noční savec je nejpašovanějším zvířetem světa pro své šupiny (léčivé účinky v čínské medicíně) a maso (gastronomická pochoutka). Stylem života jsou velmi podobní mravenečníkům. Ostrými drápy rozhrabávají mraveniště a termitiště a lepkavým jazykem hmyz vybírají. Drápy pak slouží také k vyhrabávání nor a prakticky poskládané šupiny noru při pohybu dozadu rozšiřují a dopředu uhlazují. Ocas je částečně chápavý jako u opic a taktéž slouží jako dopravní prostředek – mláďata se na něm velice ráda vozí.

KOBRA ČÍNSKÁ

Tento had sice patří co do délky k těm průměrným (má asi 1,2-1,5m), zato však ke smrtelně nebezpečným. Kobra je obecně poměrně agresivní had, ovšem mláďata jsou ještě agresivnější, jelikož je znervózňují všechny nové věci kolem. Všechny typy kober poznáte podle širší části těla u hlavy, kterou zvedají v útočném postavení. Poté už stačí jen plivnout nebo kousnout a jejich jed způsobí ochrnutí a smrt. Naštěstí v dnešní době existují účinné protijedy, pokud je tedy na místě rychlá pomoc, šance ne přežití jsou poměrně vysoké.

DELFÍN INDOČÍNSKÝ

Kytovec neobvyklého růžovo-šedého zbarvení žije v mořích, ale dokáže přežít také v řekách. Patří k vysoce ohroženým druhům kvůli znečištění vody chemikáliemi a plasty. Jejich přirozené prostředí narušují také klimatické změny a časté tajfuny v okolí Taiwanu.

SRŠEŇ MANDARÍNSKÁ

Největší sršeň na světě má zhruba velikost nejmenšího ptáka na světě, kalypty nejmenší z druhu kolibříků. Mluvíme o velikosti kolem 4-6cm. Tito sršni žijí v koloniích vedených královnou, hnízda zakládají většinou v zemi u kořene stromu, ale často se stává, že napadnou a kompletně vybijí hnízda včel, vos a jiných sršňů. Tato armáda nemá konkurenci – postavte samuraje proti rolníkům a dostanete stejný výsledek. Bodnutí žihadlem poškozuje kardiovaskulární systém a po jejich útoku zemřou každoročně desítky lidí. Jedná se o poměrně invazní druh, ale v Evropě zatím nejsou.

MAKAK FORMOSKÝ

Makaci jsou rozšíření po celém ostrově, většinou obývají lesy a hornaté oblasti, žijí ale také v blízkosti lidí, nezřídka je potkáte v parku nebo dokonce ve městě. Lidé je fotí, krmí a často zapomínají, že se jedná o divoká zvířata, nádavkem k tomu pak o drzé opice, které se nerozpakují člověka napadnout stylem „podej prst a chňapne celou ruku“.

LEZEC

mf_znt-10
mf_znt-11
mf_znt-12
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow

Nejkurióznější zvíře na konec – toto je ryba. Přesněji řečeno obojživelná ryba. Žije napůl v bahně, napůl ve vodě, napůl ve slané, napůl ve sladké, napůl plave, napůl leze a samým údivem jí lezou oči z důlků a čelist padá k zemi. Oblíbené jsou také pro akvarijní chov; pořizovací cena vyjde kolem 150 korun.

Takto bychom mohli pokračovat ještě dlouho, ale ze samotného TOP10 výběru je zřejmé, že místní fauna má široký záběr. Na závěr tedy mrkněte na mapu taiwanského ostrova, najděte zvířata, která jsme zmínili, a  pokuste se pojmenovat mnohá další, která Taiwanci považují za národní poklady.

-endy-

OSLÍKUV SPECIÁL:

– endemit je organismus, jehož přirozený výskyt je omezený pouze na určitou oblast, např. o člověku můžete říct, že je endemit na planetě Zemi, protože na jiné planetě jsme stejný druh zatím neobjevili

-mj-

Categories:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *